About me

MgA. Linda Gurecka

Linda Gurecká pochází z Prahy kde vystudovala Výtvarnou školu Vaclava Hollara, Týnskou školu Collegium Marianum a Akademii výtvarných umění v ateliéru prof. Karla Strettiho.

Malířka odpočátku pracuje s tématem krajiny. Postupně dochází k abstraktní formě portrétů stromů zasazených do krajiny. Kůra stromu je strukturální abstrakcí, která v detailu nabízí neuvěřitelnou různorodost. Podélný formát obrazů se odkazuje na moderní architekturu a specifické okenní otvory či na otvory střílen v mysliveckých posedech.

V navazující sérii obrazů autorka přenáší abstrakci do pozadí, na které se vplíží detail zvířat v jejich impozantních pozicích, ať je to lov nebo ostražitost. Zvířata jakoby zkazila  malířky záměr namalovat abstraktní krajinu, tím že vešla do záběru…

Od roku 2019 se malířka zabývá sociálně ekologickými tématy, především bezmocí jednotlivce ovlivnit například požáry v Austrálii či změnu klimatu. Vypořádává se s problematikou s nadhledem a živou barevností dodává těžkým tématům vždy potřebný optimismus.

Dalším silným tématem je propojení našich životů s předchozími generacemi. Jejich, nikdy nekončící a zároveň tak konečná, přítomnost v našich životech. Autorka zachycuje vzpomínky vyvolávané předměty nebo činnostmi, které generace spojují. Ať je to český národní sport houbaření, les za chalupou kam se jelo s dědou na Pionýru nebo pletí zahonů s babičkou.
V těchto obrazech také naráží na nekompatibilitu  staré generace s přemodernizovanou dobou.

V posledních obrazech nazvaných Czechoslovak freedom vzpomíná na tehdejší sny o lepším životě za hranicemi v kontextu s dobou absolutního covidového lockdownu v tomto roce. Ani tehdy ani letos nesmělo se nikam a museli jsme si vystačit s málem. Artefakty jako spouštěči vzpomínek z dětství jsou zasazeny do obrazů na pozadí, tvořené  abstrahovanou americkou reklamou, symbolizující pomyslný, šťastný život.

“Díky vzpomínkám máme minulost, díky snům máme budoucnost
v současnosti  máme od všeho kus a krásu okamžiku.” L.G.

Každodenní Krásno malířka zachycuje téměř denně do svých skycáků, aby ji chvilky dokonalé, všední přítomnosti zůstaly ve vzpomínkách i do budoucna.

“Je to hra s časem, krásnem, barvou, světlem, odvahou, chutí, je to moje terapie a způsob jak si udržet štěstí o kousek dýl, v podstatě můžu díky malování ty okamžiky sníst” L.G.

Linda Gurecká vystavovala mimo jiné v Plasském klášteře, v galerii Gavu v Praze, v Dobříšské galerii, v galerii Kolelna v Říčanech…
Autorka využívá mnohaletá studia technik starých mistrů, z kterých ráda vystupuje, aby promluvila svobodně svým vlastním způsobem.
 Pro své skycování používá akvarel a pastel, obrazy na plátnech a deskách jsou malovány olejovými barvami, někdy v kombinaci s akrylem, sprejem či výšivkou.
Obrazy Linda Gurecké jsou zastoupeny v domácích ale i mezinárodních soukromých sbírkách.

Education

2005-2011 Akademie Výtvarných Umění v Praze – ateliér Karla Strettiho – restaurování výtvarných děl malířských a polychromované plastiky)

2000-2004 Vyšší odborná škola Collegium Marianum (obor památkové péče a restaurováni)

1996-2000 Výtvarná škola Václava Hollara v Praze 

 

 

 

 

We look forward to your stay.

Akademie Výtvarných umění / Tradice

Exhibitions

Tell people about what you, your expertise and experience.  Think about what you would want to see on this page if you were looking at an about page.  This is your chance to tell about how you are qualified to serve them.

Restaurování deskového obrazu z NG bylo součástí mé diplomové práce v roce 2010. Musela jsem sejmout silnou vrstvu zažloutlého laku, odstranit ztmavlé retuše, vytmelit defekty, vyretušovat a opatřit závěrečným lakem.

We look forward to your stay.

Akademie Výtvarných umění / Národní galerie

Lincence

Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Reference